DENETİM24'ten HABERLER

 • ŞİRKETLER TEKNIK İFLASTA? Ama ÖNERİMİZ DE VAR !

  ŞİRKETLER TEKNIK IFLASTA?  Ama ÖNERİMİZ DE VAR ! Ağustos ayında gerçekleşen kur artışları  döviz borçlu  şirketleri sermaye yetersizliğine sürükleyerek teknik iflas durumuna getirmektedir. Artan döviz...

 • Özel Şirket Doktorunuz Var mı?

  Özel Şirket Doktorları hizmet vermeye başladı ,Nasıl mı? Ticari hayatımıza şirket doktorları da katıldı. Şirketleri özel teknikler ile check up yapılıp,şirket içi hasta hücreler tespit...

 • Özel Kayyumlar Görevde

  Özel Kayyumlar Görevde ; Şirketlerin uluslararası faaliyet yapması,faaliyetlerin çeşitliliği yönetimde farkındalıklar oluşturmaktadır.Bağımsız yönetim kurulu üyeleri,özel kayyum yönetimleri gibi.. Ülkemizde kayyum müessesesi  hukuki olarak iflas-iflas erteleme...

 • CİRO DENETİMİ ile AVM lerde KİRA TAHSILI Kolaylaştı

  Ülkemizde gelişen alış veriş kültürü ile AVM ler şehirlerde her sempte olmaya başladı.AVM  lerde kiralar yabancı para olarak endekslenerek hesaplanmakta ve kira tahsilatları yapılmaktadır.AVM yönetimleri...

 • Vergisini zamanında Ödeyene % 5 İNDİRİM Hakkı

  Vergi de % 5 İNDİRİM   Başlıyor ! Vergiye uyumlu mükellefe vergi indirim için belirlenen şartları taşıyan vergi mükelleflerine % 5 indirim geliyor.Gelir ve Kurumlar Vergisi...

'Adli Muhasebeciler' Geliyor (ANKA)

İSTANBUL (ANKA) – İstanbul Serbest Muhasebece Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) Başkanı Yahya Arıkan akademik eğitimini verdikleri “Bağımsız Adli Muhasebe Uzmanlığı”, sertifika programıyla, iş hayatında dedektif gibi hile verisi toplayan adli muhasebecilerin hizmet vermeye başlamasına az kaldığını belirtti.İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan yaptığı yazılı açıklamada, kurumsal çatıları altında hizmet veren Akademi’de verilen sertifika programları sonrası iş hayatında çok yakında “dedektif gibi hile verisi toplayan” muhasebecilerle karşılaşılacağını aktardı.

Arıkan, İSMMMO Akademi bünyesinde gerçekleştirilen programda 75 muhasebeci ve mali müşavirin eğitim gördüğünü anımsatarak, ABD’de Al Capone’u yakalayan meşhur adli muhasebeci örneğinde olduğu gibi,Türkiye’de de işletmelerde hilelerin önlenmesi ve ortaya çıkarılmasına yönelik çalışma örneklerinin çok yakında görülmeye başlanacağını kaydetti.
Uzmanların, mahkemelere yönelik şahitlik, dava destek danışmanlığı, taraflar arasında oluşan sorunları çözme gibi hizmet vereceğini belirten Arıkan, tüm dünyada muhasebe ve denetim alanında uzmanlık alanı olan bu hizmetin Türkiye’nin iş hayatında da vazgeçilmez bir biçimde hayat bulacağını vurguladı. Dünyanın şirket skandalları ve krizlerle çalkalandığı bir konjonktürde, giderek artan hileli mal raporlamaları yaşandığı, kişisel çalışan hileleri ve yolsuzlukların toplumun her kesimine zarar verdiğinin açık olduğunu ifade eden Arıkan, yapılan hilelerin “işletmelerde varlıkların kişisel amaçlı kullanımı” ile “mali tabloların hileli biçimlerde düzenlenmesi” şeklinde özetlenebileceğini kaydetti. İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, verilen sertifika programında bu konuda alanında uzman Prof. Dr. Nejat Bozkurt’un koordinatörlüğünde akademisyenlerin ders verdiğini aktararak şu ifadeleri kullandı:
“Bu kapsamda sertifika alacak meslek mensuplarının, araştırmacı muhasebeci, hile denetçisi veya incelemecisi olarak çalışarak bir çok alanda hizmet verecektir. Bunları özetle; işletme çalışanları tarafından işletmelere karşı yapılan hileler, beyaz yakalılar tarafından işlenen suçlar, mali tablo hileleri, yatırımlarla ilgili hileler, ticari rüşvetler ve komisyonlar, banka işlemleri ile ilgili hileler, elektronik fon transferi hileleri, kredi kartı hileleri, bilgisayar hilelere, internet yoluyla yapılan hileler, işletmelerin hile riskini ölçme ve değerlendirme, işletmelerde hileyi önlemeye yönelik çalışmalara destek şeklinde sıralamak mümkün.”
Arıkan araştırmalara göre “olası hile biçimlerini” ise şöyle açıkladı:
- Tahsil edilen nakdin, işletmenin kayıtlarına sokulmadan zimmete geçirilmesi,
- İşletmenin kayıtlarındaki nakdin zimmete geçirilmesi,
- Yetkisiz ve uygun olmayan iskonto yapılması,
- Gerçek olmayan borçlar yaratarak ödemelerini alma,
- Stok ve hurda hırsızlığı,
- Ofis malzemeleri ve sabit varlık hırsızlığı,
- Gerçek olmayan harca ödemelerinin kendine yönlendirilmesi,
- Gider kalemlerini şişirme,
- İşletme varlıklarını şahsi amaç için kullanma,
- Gereğinden fazla sipariş vererek yarar sağlama,
- Hayali çalışanlar yaratarak yapılan ödemeleri zimmete geçirme.

-ÇALIŞANLARIN YÜZDE 30’U İLK ÜÇ YILINDA YOLSUZLUK YAPIYOR-

Arıkan, çalışanları hile yapmaya iten baskı unsurlarının ise 3 ana grupta toplandığını vurgulayarak, bunların; “mali içerikli baskılar”, “kötü alışkanlıklardan doğan baskılar” ve “işle ilgili baskılar” olduğunu kaydetti. İSMMMO Başkanı, yapılan araştırmalarda, çalışanların ortalama yüzde 30’unun ilk üç yılında yolsuzluk yaptıklarını, yüzde 70’inin ise iş yaşamlarının 4-35'nci yılları arasında hileli işlemlere bulaştıklarını belirtti. Arıkan mali içerikli baskılar konusunda “kişiler neden hile yapıyor” sorusuna 5 ana başlıkta toplanacağını ifade ederek şunları sıraladı:
“Para hırsı ve açgözlülük, güzel yaşama isteği, yüksek tutarlarda kişisel borçlar, yüksek tutarlı sağlık harcamaları, beklenmeyen mali gereksinimler.”
yapılan hileler, işletmelerin hile riskini ölçme ve değerlendirme, işletmelerde hileyi önlemeye yönelik çalışmalara destek şeklinde sıralamak mümkün."

DUYURULAR

EĞİTİMLERİMİZE KAYIT İÇİN TIKLAYINIZ

Mesleğimiz

Ünlü suçlu "Al Capone" bir adli muhasebeci tarafından yakalanmıştır gerçeğinden yola çıkarak, mesleğimiz aşağıdaki gibi tanımlanabilir:

 • "Araştırmacı adli muhasebe, muhasebe, denetim, hukuk, araştırmaları ve davranış bilimleri gibi özel konuların bir araya gelerek oluşturduğu hir uzmanlık alanıdır." Örneğin, muhasebeciler, sayıların ön yüzü ile uğraşırlarken, adli muhasebeciler bunların arka planına bakarlar.
 • Araştırmacı adli muhasebe mesleğinin iki temel çalışma alanı bulunmaktadır.
 1. Araştırmacı Muhasebe Çalışmaları
 2. Mahkemelere Yönelik Uzmanlık Çalışmaları